
Ready for all. Explore with no limits
Purposes
For short trips or long bikepacking, adventure racing, pleasure from cycling and commuting, easy ascents and descents
Adventure Terrain
Mountain serpentine roads, gravel, forest and trails, asphalt
Key highlights
- Wide range of gears with Shimano GRX-400 2*10.
- Effective hydraulic disc brakes.
- Aesthetic smooth frame thanks to a special technique of the main tubes welding.
- Protection of key units thanks to inner cable routing.
- Impressive options to choose tires for various tasks.
- Frame and fork on axles for better reliability.
- Tanwall tires.
- Hubs with sealed bearings.

Welt G100
Any route is at your feet: from off-road adventures on various terrains to commuting. More speed, more impressive cornering, more reliable control. G100 is your trusted companion who will effectively navigate you towards your goal in any conditions.
Fast, dynamic, with full control over pedalling cadence on any sloped terrain thanks to the Shimano GRX 400 2*8 drivetrain and Shimano hydraulic brakes, which give you confidence even on steep descents. A carbon fork in combo with an aluminium frame offers minimum weight of the bicycle, maximum durability, torsional stiffness and optimal absorption of vibrations. Whether you're riding on smooth asphalt or rough terrain, this bike will support you in all conditions, reducing fatigue and increasing your pleasure from cycling.
Optimal gear shifting in various conditionsShimano GRX-400 drivetrain, 2*10-speed, gravel-oriented groupset. Optimal range of gears for all-round riding. |
Tires are even widerPossibility to install tires up to 45 mm. | |
More comfort - less fatigueThe geometry of the aluminium frame makes for a comfortable ride over long distances. High responsiveness while riding. |
Effective brakingShimano GRX Hydraulic brakes: BR-RX400 Optimal efficiency for active exploration of the new routes. | |
Stow everything you need on the frameBesides traditional ways of attaching your gear, the G Series frame and fork are equipped with a huge number of mounting eyelets, so you can carry everything you need for a long bikepacking trip. |
Shine even in difficult conditionsJointless connections of the main frame tubes, inner cable routing, wheel mounting with hollow axles, carbon fork for more comfort and less weight of the bike. | |

Great choice for:
For those who enjoy adventures with long climbs and controlled descents in any conditions and on any terrain.
Specifications
| Frame | Aluminum alloy + compensation, Through axles, Inner cable routing |
|---|---|
| Fork | Rigid carbon fork steerer, cable routing |
| Front Derailleur | Shimano GRX FD-RX400, 2-sp |
| Rear Derailleur | Shimano GRX RD-RX400, 10-sp |
| Shifters | Shimano GRX ST-RX400, 2x10-sp |
| Brakes | Hydraulic disc brake |
| Tires | Hartex X-Grit |
| Cassette | Microshift CS-HG100, 11-36T |
| Hubs | DH-906T: 2F+4R sealed bearings, 6-pawls freehub |
| Handlebars | Gravel Alloy Dropbar - Width:420mm, Reach:80mm, Drop:125mm, Flare:20 degree |
| Crankset | Prowheel RPL |
| Rims | COX - GA23 - 23mm |
| Fork type | Rigid |
| Wheel size | 700c |
| Tire width | 45c |
| Speeds | 2x10 |
| Saddle | Welt ergo |
| Front brake | Shimano GRX BR-RX400, For 160mm rotor, Resin pads |
| Rear brake | Shimano GRX BR-RX400, For 160mm rotor, Resin pads |
Geometry
| Measure | XS | S | M | L | XL |
|---|---|---|---|---|---|
| Wheel size | 700с | 700с | 700с | 700с | 700с |
| A — Seat tube height (mm) | 445 | 470 | 500 | 530 | 560 |
| B - Effective top tube (mm) | 530 | 550 | 576 | 588 | 601 |
| C - Chain stay length (mm) | 440 | 440 | 440 | 440 | 440 |
| D - Head tube angle (degree) | 71 | 71,75 | 71,75 | 71,75 | 71,75 |
| E - Seat tube angle (degree) | 73,8 | 73,5 | 73,5 | 73,5 | 73,5 |
| F - Bottom bracket drop (mm) | 80 | 80 | 80 | 80 | 80 |
| G - Head tube lenght (mm) | 140 | 160 | 180 | 200 | 210 |
| H - Reach (mm) | 576 | 598 | 616 | 636 | 645 |
| I - Stack (mm) | 363 | 373 | 393 | 400 | 410 |
| J - Wheelbase (mm) | 1017 | 1027 | 1053 | 1066 | 1076 |






