
Pump your style, dynamic and riding skills
Purposes
To develop basic cross-country skills and enjoy cycling
Adventure Terrain
Technical sections, trails and roads descents
Key highlights
- Air fork with hollow axle and 110 mm travel.
- Shimano Deore 1*12 drivetrain.
- Effective Shimano MT-200 hydraulic brakes.
- Stylish, lightweight aluminium frame with tapered headset.
- Double rims, Tubeless compatible.
- Hubs with sealed bearings for better coasting and durability.
- Wide handlebar 700 mm.
- Inner cable routing.

Welt Ranger 4.0
Style, dynamics, pleasure to move. Give yourself a whole bunch of live emotions with Ranger 4.0.
Did you dream of reaching a new level in speed and dynamics? Ranger 4.0 allows you to dive into the world of easy cross country training with pleasure.
An air fork with a hollow axle provides high-quality shock absorption and allows you to fine-tune the adjustments to suit your riding style and terrain. Shimano Deore 1*12 drivetrain provides a wide range of gears. Hydraulic disc brakes can handle even emergency braking effectively, be it downhill or cornering.
Key Features
|
Outstanding shock absorptionAir fork with hollow axle and 110 mm travel with rebound adjustment and hydraulic lockout for high-quality shock absorption even on difficult terrain. Fine-tuning adjustments for optimal shock absorption. |
Reliable group and wide range of gearsReliable Shimano Deore 1*12 groupset with a wide range of gears on a single front chainring. Smooth shifting, light weight, easy maintenance. |
|
|
Effective brakingHigh efficiency even in emergency situations thanks to hydraulic disc brakes. |
Rigid, durable wheels, effective in various conditionsDouble rims, Tubeless compatible, provide additional strength to the wheel and increase stability in motion. Tubeless system: less weight of the bike and possibility to ride at lower tire pressures. |
|

Great choice for:
For those who aspire to the world of cross-country and want to improve their riding skills and thoroughly enjoy their adventures.
Specifications
| Frame | Alloy 6061 tapered HT, polished welding, Inner cable routing |
|---|---|
| Fork | Hagen DH2 AIR Boost 15mm 110mm anodized, Rebound |
| Front Derailleur | - |
| Rear Derailleur | Shimano Deore M6120 12-speed |
| Shifters | Shimano Deore M6100 12 sp. R |
| Brakes | Hydraulic disc brake |
| Tires | Mitas Ocelot 2.10 |
| Cassette | Sunshine HR 12-sp index 11-50T |
| Hubs | TF-908 M15F/M9R*14G*32H*110mm |
| Handlebars | F22,2*31,8*700/720 mm H:20 mm 6° |
| Crankset | Prowheel MPX-CR094S-TT 36T*170mm, alloy crank |
| Rims | Alloy, Double wall |
| Fork type | Air |
| Fork travel | 100 |
| Wheel size | 27,5 / 29 |
| Tire width | 2.10 |
| Speeds | 1x12 |
| Saddle | Welt ergo |
| Front brake | Shimano MT-200 |
| Rear brake | Shimano MT-200 |
Geometry
| Measure | S | M | L | XL |
|---|---|---|---|---|
| Wheel size | 27,5 | 27,5 / 29 | 27,5 / 29 | 29 |
| A — Seat tube height (mm) | 406 | 457 / 486 | 480 / 508 | 531 |
| B - Effective top tube (mm) | 585 | 595/603 | 605/613 | 621 |
| C - Chain stay length (mm) | 435 | 435/450 | 435/450 | 450 |
| D - Head tube angle (degree) | 71 | 71 / 71 | 71 / 71 | 71 |
| E - Seat tube angle (degree) | 73 | 73/73 | 73/73 | 73 |
| F - Bottom bracket drop (mm) | 50 | 50 / 60 | 50 / 60 | 60 |
| G - Head tube lenght (mm) | 110 | 110/110 | 110/110 | 110 |
| J - Wheelbase (mm) | 1070 | 1080/1093 | 1090/1103 | 1111 |




