
Privilege of being versatile
Purposes
For urban commuting and trips beyond the city
Adventure Terrain
Asphalt roads and light off-road
Key highlights
- 6061 series aluminum frame with joint compensation, tapered head tube, and internal cable routing
- Efficient hydraulic disc brakes with larger rotors
- Gravel geometry combined with an MTB handlebar for maximum versatility
- Tanwall tires
- Sealed bearings in the wheel hubs with 6 pawls

Welt Stroke
A versatile bike that fits seamlessly into the urban commuting environment. The comfort of riding the Stroke is unmatched: a lightweight aluminum gravel frame, a straight MTB handlebar, powerful Kenda Tanwall tires, efficient hydraulic brakes with larger rotors, and a Shimano Cues drivetrain for complete confidence in your ride.
Great choice for
For those who value versatility in commuting
Specifications
| Frame | Alloy 6061 |
|---|---|
| Fork | Alloy 6061, Through axle |
| Front Derailleur | - |
| Rear Derailleur | Shimano CUES RD-U4000 |
| Shifters | Shimano Cues SL-U4000 |
| Brakes | Hydraulic disk |
| Tires | Hartex X-Grit |
| Cassette | Shimano CUES CS-LG300-10 |
| Hubs | DH-969/970T |
| Handlebars | XT-L021, Alloy, 31.8, 680mm,6° Backsweep |
| Crankset | Prowheel RPL-FD16S-F-TT: Hollow axle, 40T |
| Rims | COX - GA23 - 23mm |
| Fork type | Rigid |
| Fork travel | - |
| Wheel size | 700 |
| Tire width | 45c |
| Speeds | 9 |
| Saddle | K-245, City edition |
| Front brake | Shimano MT-200, 180 mm |
| Rear brake | Shimano MT-200, 180 mm |
Geometry
| Measure | S | M | L |
|---|---|---|---|
| Wheel size | 700c | 700c | 700c |
| A — Seat tube height (mm) | 480 | 510 | 540 |
| B - Effective top tube (mm) | 564 | 588 | 606 |
| C - Chain stay length (mm) | 440 | 440 | 440 |
| D - Head tube angle (degree) | 70 | 70 | 70 |
| E - Seat tube angle (degree) | 74 | 74 | 74 |
| F - Bottom bracket drop (mm) | 67 | 67 | 67 |
| G - Head tube lenght (mm) | 156 | 172 | 206 |
| H - Reach (mm) | 396 | 416 | 424 |
| I - Stack (mm) | 587 | 602 | 633 |
| J - Wheelbase (mm) | 1067 | 1093 | 1113 |
