
All for your epic adventure: Freedom, Speed & Style.
Purposes
For uncompromisingly epic multi-day trips or races. Speed, handling, control
Adventure Terrain
The whole spectrum of gravel roads with rough terrain: forest, trails, gravel
Key highlights
- Shimano GRX-812 Gravel drivetrain 1*11.
- Frame and carbon fork on axles for better reliability.
- Aesthetic smooth frame thanks to a special technique of the main tubes welding.
- Ultra-fast response thanks to disc brakes with ceramic brake pads.
- Possibility of mounting tires of different widths up to 45 mm.
- Hubs with sealed bearings.
- Tanwall tires.

Welt G110
The G110 opens up new roads allowing you to push beyond the boundaries. It is a real freedom to not have to choose between style, reliability, comfort and control. Just take it all with the G110!
High speeds, thoughtful weight distribution, maximum control over the situation and standout style. Optimal groupset combination: Shimano GRX hydraulic brakes with ceramic brake pads for ultra-fast response, Shimano GRX 1*11 drivetrain ready to tackle any terrain.
The optimal gravel grip position, thanks to the wider and flared drop bars, provides maximum control in all conditions. Everything you may need while traveling is with you. Food and water supplies, clothing, a repair kit, a tent and equipment for a bivouac if needed: all this is attached to a lightweight aluminium frame and carbon fork through a huge number of mounting eyelets. The frame geometry is specially designed for comfort on adventures and trips, without losing speed.
Key Features
Optimal groupset for offroadingShimano GRX-812 1*11 drivetrain. The best you can find for a gravel bike. |
Ultra-fast grip and overheating protectionHydraulic brakes with ceramic brake pads Shimano GRX: BR-RX810. | |
Tires are even widerPossibility to install tires up to 45 mm. |
More comfort - less fatigueThe geometry of the aluminium frame makes for a comfortable ride over long distances. High responsiveness while riding. | |
Stow everything you need on the frameBesides traditional ways of attaching your gear, the G Series frame and fork are equipped with a huge number of mounting eyelets, so you can carry everything you need for a long bikepacking trip. |
Shine even in difficult conditionsJointless connections of the main frame tubes, inner cable routing, wheel mounting with hollow axles, carbon fork for more comfort and less weight of the bike. | |

Great choice for:
For uncompromising explorers of all gravel landscapes, for whom the road is one of the main aspects of life. For riders who are mad about cornering at high speed keeping full control
Specifications
| Frame | Aluminum alloy + compensation, Through axles, Inner cable routing |
|---|---|
| Fork | Rigid carbon fork steerer, cable routing |
| Front Derailleur | Shimano GRX RD-RX812 |
| Rear Derailleur | Shimano GRX RD-RX812, 11-speed, Shadow Plus |
| Shifters | Prowheel RPP-FD16S-TT, 42T, 11-speed, Hollowtech |
| Brakes | Hydraulic disc brake |
| Tires | 40c |
| Hubs | Rubena Gripper 700c Tanwall |
| Handlebars | Gravel Alloy Dropbar - Width:420mm, Reach:80mm, Drop:125mm, Flare:20 degree |
| Crankset | 1x11 |
| Rims | Aluminum alloy, double wall |
| Fork type | Rigid |
| Wheel size | DH-536T, 2F+4R sealed bearings, 6-pawls 11-speed freehub |
| Speeds | Microshift CS-G113, 11-42T |
| Saddle | Welt ergo |
| Front brake | Shimano GRX BR-RX810. For 160mm rotor |
| Rear brake | Shimano GRX BR-RX810. For 160mm rotor |
Geometry
| Measure | S | M | L | XL |
|---|---|---|---|---|
| Wheel size | 700с | 700с | 700с | 700с |
| A — Seat tube height (mm) | 470 | 500 | 530 | 560 |
| B - Effective top tube (mm) | 550 | 576 | 588 | 601 |
| C - Chain stay length (mm) | 430 | 430 | 430 | 430 |
| D - Head tube angle (degree) | 71.75 | 71.75 | 71.75 | 71.75 |
| E - Seat tube angle (degree) | 73.5 | 73.5 | 73.5 | 73.5 |
| F - Bottom bracket drop (mm) | 80 | 80 | 80 | 80 |
| G - Head tube lenght (mm) | 160 | 180 | 200 | 210 |
| H - Reach (mm) | 373 | 393 | 400 | 410 |
| I - Stack (mm) | 598 | 617 | 636 | 645 |
| J - Wheelbase (mm) | 1017 | 1042 | 1060 | 1070 |






